ویتامین و مکمل در فلج مغزی از جمله نکات مهم در تغذیه این افراد می باشد. بدون شک ویتامین ها و مکمل ها نقش غیر قابل انکاری در سلامت جسمی، روانی و روحی افراد ایفا می کنند. افراد فلج مغزی نیز به سبب وضعیتشان بیش از دیگران به این ویتامین ها و مکمل ها نیاز دارند.

ویتامین ها و مکمل های مفید برای افراد فلج مغزی

تحقیقات زیادی در خصوص تاثیر ویتامین ها  و مکمل ها در فلج مغزی انجام شده است ما در این مقاله به صورت خلاصه ۷ ویتامین و مکمل  مفید برای کودکان فلج مغزی را  لیست کرده‌ایم.

1. امگا 3

 1.  اسیدهای چرب امگا ۳ یکی از مواد ضروری برای رشد مغز کودکان می‌باشد.
 2. امگا ۳ را میتوان در ماهی و دانه های روغنی همچون کتان یافت کرد.
 3. امگا ۳ می‌تواند رشد سیستم عصبی را تنظیم کرده و نوعی یادته محافظت کننده  سیستم عصبی محسوب می شود.
 4. در کودکان سی پی که دارای مشکلات شناختی میباشند امگا ۳ می تواند برای بهبود توجه و تمرکز و حافظه آنها کمک کننده باشد.
 5.  همچنین تحقیقات نشان می دهد که مکمل های امگا ۳ بهبود وضعیت مفاصل و استخوانها کمک می کند و این می تواند در سیستم حرکتی کودکان فلج مغزی تاثیر گذار باشد.

برای رزرو نوبت، مشاوره، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین با ما تماس بگیرید.

2. ویتامین فلج مغزی ؛ مکمل کلسیم D

 • کودکان فلج مغزی به دلیل مشکلات تغذیه ای و کاهش اشتها معمولا دچار سوء تغذیه در خصوص املاحی چون ویتامین دی و کلسیم می باشند به همین دلیل معمولاً  دارای استخوانها و عضلات ضعیفی هم هستند که حتی می تواند پوکی استخوان را نیز به دنبال داشته باشد.
 •  ویتامین دی باعث جذب بهتر کلسیم در بدن این کودکان میشود و ترسیم موجود در این مکمل ها نیز به بهبود بافت استخوان ها و مفاصل در کودکان سی پی کمک میکند.
 •  همچنین سلول های عصبی به واسطه کلسیم می توانند انقباضات عضلانی را تنظیم کنند به صورت غیرمستقیم می‌تواند باعث بهبود حرکات در کودکان سی پی گردد.

3. ویتامین و مکمل در فلج مغزی ؛ منیزیم

اسپاسم در عضلات کودکان فلج مغزی یکی از علائمی است که به وفور دیده می شود حتی این اسپاسم در غذا خوردن کودکان و بلع آنها نیز تاثیر منفی می گذارد.

تحقیقات نشان داده که مکمل منیزیم می تواند به کاهش اسپاسم کمک کند و این موضوع منجر به بهبود دامنه حرکتی در مفاصل کودکان سی پی میشود همچنین منیزیم باعث بهبود عملکرد عصبی در بدن انسان میشود.

 یکی دیگر از خواص منیزیم کمک به بهبود عملکرد سیستم گوارشی می باشد کودکان فلج مغزی عموماً دچار ریفلاکس معده هستند و منیزیم می تواند ریفلاکس معده در کودکان فلج مغزی را کاهش دهد رفع یبوست و شل شدن عضلات در سیستم گوارشی از دیگر فواید مکمل منیزیم می‌باشد.

4- ویتامین و مکمل در فلج مغزی ، ویتامین c

ویتامین c یکی از از بهترین انواع آنتی اکسیدان محسوب می شود|، این ویتامین می‌تواند باعث کاهش افسردگی و بهبود حافظه در کودکان فلج مغزی شود.

همچنین ویتامین سی باعث سنتز ماده نوراپی نفرین  می شود که یک انتقال دهنده عصبی محسوب می شود این موضوع می‌تواند عملکرد سیستم عصبی در کودکان فلج مغزی را تقویت کند.

 از دیگر فواید ویتامین c کمک به سلامت استخوان ها میباشد که از طریق تنظیم ژن های خاص باعث رشد استخوان ها می شود.

5- روی

 • مکمل روی یکی از مکمل هایی است که نقش مهمی در بهبود یادگیری و حافظه کودکان سی پی دارد و جزو موارد اساسی ویتامین و مکمل در فلج مغزی می باشد.
 • روی ماده ای است که ارتباط بین سیناپس ها و نورون ها را تقویت می کند و انتقال سیستم عصبی را بهبود می بخشد.
 • به دلیل این که کودکان فلج مغزی معمولاً دچار مشکلات یادگیری و اختلالات روانی هستند روی می تواند به رفع این مشکلات و بهبود شرایط عصبی در این کودکان منجر شود.

برای رزرو نوبت، مشاوره، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین با ما تماس بگیرید.

6-  ویتامین و مکمل در فلج مغزی ؛ پروبیوتیک

مشکلات سیستم گوارشی و هضم غذا در کودکان فلج مغزی از جمله  مسائلی است که والدین آنها بسیار درگیر این موضوع هستند.

 مکمل های پروبیوتیک با افزایش باکتری های سالم در روده باعث بهبود هضم در سیستم گوارشی می شوند.

وقتی که سیستم هضم به خوبی انجام می‌شود باعث آرامش کودک فلج مغزی بهبود مسائل خلق و خوی او خواهد شد. همچنین وجود یبوست و مشکلات هضم باعث افزایش اسپاسم کلی در بدن کودکان سی پی میشود.

7- ویتامین B۱۲

ویتامین ب12 از موارد مهم ویتامین ها و مکمل ها می باشد. اثراتی را که می توان در اثر استفاده از  ویتامین ب ۱۲ نام برد شامل:

 • کاهش افسردگی
 • هبود سیستم گوارش
 • بهبود عملکرد عضلات
 • می باشد که با توجه به بروز این مشکلات در اکثر کودکان سی پی استفاده از این ویتامین توصیه می شود.

همچنین ویتامین ب ۱۲ باعث تقویت انتقال دهنده های سیستم عصبی در کودکان سی پی میشود.

برای رزرو نوبت، مشاوره، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین با ما تماس بگیرید.

نکات مهم در امر تغذیه

 • ویتامین ها و مکمل ها در افراد مبتلا به فلج مغزی نباید جایگزین یک رژیم غذایی سالم شود.
 • در صورتی که کودک شما دچار مشکلات بدن و تغذیه می باشد این ویتامین ها می تواند در کنار یک غذای معمولی به کودکشان فلج مغزی شما کمک کند تا املاح مورد نیاز بدن او تامین گردد.
 • اما باید در نظر داشته باشید که یک رژیم غذایی سالم و کامل می‌تواند بهترین املاح را در بدن کودکان فلج مغزی تامین کند.
 • در استفاده از مکمل های ویتامینی حتماً در نظر داشته باشید که دوز توصیه شده توسط پزشک استفاده شود و استفاده بیش از حد از این ویتامین ها می تواند به کبد کودکان سی پی آسیب برساند.
 • ویتامین های ذکر شده نمی توانند آسیب فلج مغزی را درمان کنند اما میتوانند در کنار تمرینات و ورزش های کاردرمانی به شرایط پیشرفت کودکان فلج مغزی کمک کنند. استفاده از ویتامین و مکمل در فلج مغزی بسیار حیاتی و مهم می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *